Ivan Bunyin2010.10.24. 19:36, Csingi-ling
A vak
Ha kimsz a mlra az ers napsts ellenre is les szl vr, s az Alpok messzi tli cscsait ltod, melyek ezstsznek s szrnyek. De szlcsendben, ebben a fehr vrosban, a rakparton meleg van, csillogs, tavasziasan ltztt emberek, akik stlnak, vagy a padon ldglnek a plmk alatt, szalmakalapjuk all hunyorogva a tenger stt kksgre s az angol kirly fehr szobrra, amely tengersz egyenruhban ll a vilgos g ressgben.
is egyedl l, httal a tengernek s nem ltja, inkbb csak rzi a napot, amely a htt melegti. Fedetlen fejjel l a haja sz, regesen tiszteletre mlt. A feszlt mozdulatlansg pzban l s, mint minden vak, egyiptomi mdra: a tartsa egyenes, a trdeit sszehzza, felfel fordtott sapkt helyez r, s nagy, napgette kezeit, szoborr dermedt fejt megemeli, s enyhn oldalra fordtja, egsz id alatt rt ll, figyeli az emberi hangokat s jrkelk suhog lpteit. Egsz id alatt csndes, egyhang s enyhn nekl hangon emlkeztet minket arra, hogy ktelessgnk jnak s knyrletesnek lenni. s amikor kis idre megllok eltte, s vilgtalan arca eltt, a sapkba dobok nhny centimet, ugyanolyan vilgtalanul tekintve a trbe, nem vltoztatva sem pzt, sem arckifejezst, egy pillanatra megszaktja dallamos, jl felptett tant beszdt, s mr egyszer szvbl jv szavakkal azt mondja:
- Merci, merci mon bon frere!
"Mon bon frere!" Igen, igen, mi mind testvrek vagyunk! De csak a hall s a nagy knok s szerencstlensgek emlkeztetnek minket erre igazi s cfolhatatlan bizonyossggal, azzal, hogy megfosztanak bennnket fldi rangunktl, s kivezetnek a htkznapi letbl. Milyen meggyzdssel ejti ki e szavakat: mon bon frere! Nem fl, s nem is flhet attl, hogy rosszul teszi, ha testvrnek szlt egy kirlyt, vagy kztrsasgi elnkt, egy neves szemlyisget, vagy millirdost. s egyltaln, egyltaln nem azrt nem fl ettl, mert vaksga miatt megbocstjk tudatlansgt. Nem egyltaln nem. Egyszeren most mindenkinl tbb. Az r keze megrintvn t, mintha megfosztotta volna t nvtl, idtl s trtl. most csak ember, akinek mindenki testvre...
s a msikban is igaza van: valjban mi mind jk vagyunk. Jrklok, llegzem, ltok, rzek, tviszem magamba az let teljessgt s rmt. Mit jelent ez? Azt, hogy felfogok s befogadok mindent, ami krlvesz, hogy mindez kedves s bartsgos, rokon velem s ez szeretetet breszt bennem. Mert az let ktsgtelenl nem ms, mint szeretet s jsg, s a szeretet s jsg elapadsa mindig az let elapadsa, az mr a hall. s ez a vak hv engem, amikor arra jrok: "Tekints rm is, rezz szeretet irntam is: ezen a vilgon, ezen a csods reggelen, minden a rokonod, ezek szerint n is; s ha rokonod vagyok, nem hagyhat hidegen a magnyom s a gymoltalansgom, hiszen a testem, mint az egsz vilg teste, egy a tiddel, hiszen az let rzse a szeretet rzse, hiszen minden szenveds a mi kzs szenvedsnk, amely megrontja a mi kzs letrmnket, vagyis, hogy rezzk egymst s minden ltezt."
Elg a szcsplsbl az egyenlsgrl a mindennapokban, a srtettsg, gyllet, gonoszsg versenyrl.
Ott egyenlsg nem lehet, sosem volt, s nem is lesz.
|